Menu

Typy filtračních médií

Jaké filtrační média používáme? Na trhu najdete velké množství filtračních médií. Pro filtrace, které k našim bazénům dodáváme, jsou nejvhodnější především následující 3 typy filtračních médií:   Filtrační křemičitý písek   Filtrační sklo Zeolitická filtrační média    Filtrační křemičitý písek Nejpoužívanějším a nejoblíbenějším filtračním médiem je  filtrační křemičitý písek. Při koupi

Jaké filtrační média používáme?

Na trhu najdete velké množství filtračních médií. Pro filtrace, které k našim bazénům dodáváme, jsou nejvhodnější především následující 3 typy filtračních médií:

 

  1. Filtrační křemičitý písek 
  2.  Filtrační sklo
  3. Zeolitická filtrační média 

 

Filtrační křemičitý písek

Nejpoužívanějším a nejoblíbenějším filtračním médiem je  filtrační křemičitý písek. Při koupi můžete narazit na křemičité písky různé zrnitosti (frakce). Pro účely bazénové filtrace  je ideální zrnitost křemičitého písku v rozmezí mezi 0,6 – 1,2 mm.

Filtrační písek bývá k dostání ve 25 kg balení a doporučuje se výměna jednou za 4-5 let.

Filtrační sklo

Alternativou ke křemičitým pískům je tzv. filtrační sklo, což je amorfní aluminosilikát, který je dodáván ve frakcích 0,5 – 1 mm a 1-2 mm. K dostání je v balení dle výrobce (21 kg, 25 kg). Výrobci udávají, že při použití tohoto média je ho v porovnání s pískem potřeba o 15-20% méně. Doporučujeme výměnu jednou za 5-6 let.

Zeolitická filtrační média

Dalším oblíbeným materiálem jsou zeolitická filtrační média, což je ve zkratce minerální drť vulkanického původu. Můžete se s nimi setkat zejména pod prodejními názvy Zelbrite, Zeolite apod. Tento materiál má zvýšenou porozitu a tím pádem má větší absorpční plochu a schopnost filtrovat jemnější nečistoty. Materiál je oproti písku a sklu lehčí, což může usnadnit výměnu média a také jeho spotřeba je menší. Informace o váhovém ekvivalentu zeolitu a písku by měla být k dispozici vždy na každém obalu. Doporučujeme výměnu jednou za 6-8 let.

 

Co tedy zvolit? 

V posledních letech se na trhu objevilo několik nových typů filtračních médií např. polyetylenové filtrační kuličky, kostky nebo filtrační médium nové generace OC – 1. Všechny tři jmenované média mají výhodu v tom, že jsou oproti výše uvedeným filtračním médiím lehčí. Na druhou stranu je třeba zmínit, že všechny jsou na bázi plastu a jsou na trhu pouze krátkou dobu. Nejsou tedy prozatím dostatečně prokázány dlouhodobé vlastnosti, ani zda se z těchto filtračních kuliček neuvolňují mikroplasty atd. Z těchto důvodů jsme se rozhodli do našich bazénů toto médium prozatím nedoporučovat.

Pokud budeme vycházet z našich 30 letých zkušeností a porovnáme-li cenu a kvalitu filtračních schopností jednotlivých filtračních médií, filtrační křemičitý písek stále zůstává nejvýhodnějším filtračním médiem s velmi uspokojivou kvalitou filtrace. Navíc se jedná o plně přírodní materiál. 

Neváhejte nás kontaktovat pokud si nebudete s čímkoliv vědět rady nebo budete mít jakékoliv dotazy ohledně filtračních médií.

Sdílejte článek s přáteli sdílet sdílet

Orientační ceník bazénů

  • zajímá vás orientační cena bazénu?
  • zajímá vás cena včetně zastřešení?

Ceník

Přijeďte si vybrat

  • výstavní plocha přes 5 000 m2
  • vždy přes 15 bazénů k vidění

Chci vědět víc

Nezávazně poptejte

  • vyplníte do 5 minut
  • nabídka pro vás zdarma

Chci cenovou nabídku