Nespornou výhodou nadzemního bazénu je jeho pořizovací cena. Pohybuje se většinou maximálně do pár desítek tisíc a postavíte ho na zahradě za víkend. Nemusíte nic betonovat, výrobci slibují dokonalý koupací zážitek a nekonečný relax. Je to opravdu tak?
Nadzemní bazén bývá dost často totéž, co bazén s pevnou konstrukcí. Nejčastěji jde o kulatou nádobu z plastu, může být i z plechu potaženého PVC nebo jiného pružného materiálu. Vzhledem k tomu, že uvnitř je i u menších bazénů kolem 10 kubíků vody, je nezbytně nutné, aby byl před instalací bazénu dokonale srovnaný terén. Jakákoliv nerovnost by mohla přispět k tomu, že konstrukce bazénu vnitřní tlak nevydrží a stěny se vyvalí.
Koupat se budete rychle, ale moc si to neužijete
Pokud budete mít na zahradě zpevněnou plochu, je stavba nadzemního bazénu otázkou několika hodin v pár lidech. Není potřeba žádná stavební technika, jen ruční nářadí a šikovné ruce. Koupat se tak můžete opravdu během pár dnů od rozhodnutí, že si bazén koupíte.
Jenže. Jakmile skončí letní horka, vaše koupací sezóna vezme rychle za své. I když bude v babím létě teplo přes den, stačí první výraznější noční pokles teplot a na koupání to nebude. Ještě před příchodem prvních nočních mrazíků budete muset bazén vypustit (ach to plýtvání vodou), vysušit, složit a uložit někam do bezpečí. Po pár složeních a rozloženích začne většina materiálů trouchnivět a za pár let budete muset svůj bazén buď výrazně záplatovat nebo ho nahradit novějším modelem. Už po několika letech dojdete k závěru, že kdybyste si hned na začátku pořídili bazén do země z odolného a na pohled pěkného laminátu, uděláte lépe. Třeba naše bazény vám v zahradě vydrží až 50 let a budou vás stát mnohem méně práce s údržbou.