Ještě jste si neobjednali bazén na tuto sezónu? U nás to díky garanci dodání do 4 týdnů ještě stihnete.
×
Menu

Sleva až 40 000 Kč na nový bazén a zastřešení! - Garance dodání do 4 týdnů

Chci vědět víc

 • sleva až 20 000 Kč na bazén
 • sleva až 20 000 Kč na zastřešení
 • platí do 30. 4. 2024

Chci vědět víc

Postup odzimování bazénu

Kdy bazén odzimovat?

K odzimování bazénu je vhodné přistoupit včas a svědomitě.

Častou chybou při zprovoznění bazénu je to, že ho lidé provádí příliš pozdě. Většinou až potom, co začnou větší tepla. Důvodem je snaha ušetřit peníze za filtraci, často slýchávám názor „proč to má běžet, když se v tom ještě nedá koupat“. Bazén je však nutné nastartovat dříve, než teplota vody přesáhne 10°C.

Co musíte udělat, než se budete koupat?

1. Vyčistěte bazén

Sejměte zimní plachtu či odsuňte zastřešení.  Proveďte vizuální kontrolu vnitřku bazénu, zda v zimě nedošlo k nějakému poškození.

Očistěte stěny a dno bazénu od usazenin, pokud se vám v bazénu udělaly. Nečistoty na dně vyjměte bazénovou síťkou. Pro očištění stěn nad hladinou vody lze použít například přípravek Chemoform Čistič okrajů nebo CTX Professional – přípravek k odstranění vápenatých usazenin z laminátových materiálů. Očištění je jednoduché, stačí jen v místě nánosu nanést naředěný prostředek na houbičce či hadříku. Poté se nechá přípravek působit, a nakonec se vlhkým hadříkem otře – nikdy se neoplachuje do bazénu a nemísí s bazénovou vodou. Pokud jste správně zazimovali, nemělo by toto čištění zabrat spoustu času.

2. Pospojujte rozvody technologie

Nejprve pospojujte filtrační okruh. Než připojíte hadice, raději překontrolujte, že jsou všechna těsnění celá a neponičená. Nezapomeňte také na vypouštěcí ventilky u čerpadel a filtrační nádoby. Pokud je nějaké těsnění špatné, vyměňte ho a důkladně namažte silikonovou vazelínou. Velice opatrní a pozorní buďte u připojování hadic sání a výtlaku. Všechnu další technologii jako solární panely, tepelné čerpadlo, solničky, dávkovače chemie atd. se do bazénu připojují na výtlak nikoliv na sání!

Až sestavíte celý okruh, překontrolujte a popřípadě dotáhněte všechny spoje, aby nemohlo dojít k úniku vody. S citem a pouze ručně (bez použití nářadí) doporučujeme utahovat plastové příruby, aby nedošlo k jejich zničení.

3. Dopouštění vody do bazénu

Po sestavení a překontrolování sestavené technologie, můžete začít s dopouštěním vody do bazénu alespoň do poloviny okénka skimmeru. Pro napouštění bazénu je vhodnější voda z řádu, jelikož studniční voda v sobě může mít spoustu minerálů, kovů atd.  Kdežto voda z řádu je již jednou chemicky vyčištěna z vodárny. Studniční voda díky příměsím může být náročnější a nákladnější na údržbu a nemusí se vždy zpravidla vyplatit.

V případě že máte bazénovou technologii nad úrovní hladiny vody v bazénu, je nutné ručně zalít filtrační čerpadlo a čerpadlo protiproudu vodou, aby bylo schopné následně nasát vodu ze sacího potrubí a nasátá voda vytlačila veškerý vzduch z výtlačného potrubí. Poté je vždy potřeba zkontrolovat případné netěsnosti. 

Pokud je bazénová technologie umístěna pod úrovní hladiny vody v bazénu, je naopak nutné při napouštění bazénu v okamžiku natékání vody do otvorů (vratné trysky, skimmer, protiproud či jakákoliv jiná atrakce) kontrolovat technologii, zda někde neteče nějaký spoj či šroubení.

4. Úprava vody v bazénu

Většina našich zákazníků má tvrdou vodu a proto po napuštění bazénu doporučujeme použít Stabilizátor tvrdosti např. od firmy Proxim. Jedna litrová láhev je na 20m2. Použitím tohoto přípravku byste měli zabránit vodnímu kameni a vápenatým usazeninám v bazénu.

Veškerá kvalita vody a spotřeba chemických přípravků se odvíjí mimojiné od hodnoty pH.  Hodnotu pH lze měřit pomocí proužkových, kapkových, tabletových testerů nebo jiných zařízeních, které měří velikost pH. Nejoptimálnější rozmezí pH by mělo být mezi hodnotou 6,8-7,4. Odkaz Úprava pH

 •         Pokud máte v bazénu pH nižší než 6,8, použijte přípravek pro zvýšení pH (v obchodě je pod názvem pH+, mohou být granulátové i tekuté).
 •         Pokud v bazénu máte pH vyšší než 7,4, aplikujte přípravek určený ke snížení pH (v obchodě je pod názvem pH-, také v podobě granulátu či kapaliny).

5. Dezinfekce bazénové vody:

Nyní, když je voda ošetřena proti tvrdosti a má upravenou hodnotu pH, je nutné nastavit počáteční úroveň dezinfekce. Ta se nastavuje podle toho, jaký způsob dezinfekce bazénové vody běžně používáte.

Ruční dávkování bazénových tablet

Běžně používané kombinované tablety se rozpouštějí příliš pomalu. Vytvoření prvotní dávky dezinfekce by trvalo příliš dlouho. To vadí zejména u teplejší vody, která se rychle kazí. Proto raději použijte tzv. chlór šok např. od společnosti Chemoform – Chlorový granulát rychlorozpustný. Dávkování se provádí podle návodu a podle kubatury bazénu.

Poloautomatická jednotka na slanou vodu

Proveďte kontrolu, že jste zpětně zkompletovali jednotku, vše je řádně zapojeno a přes celu prochází voda. Zapněte filtraci na trvalý chod na dobu 24 hodin a současně nastavte jednotku na úpravu slané vody na dvojnásobný výkon, než na který jednotku běžně nastavujete v sezóně. Po této době zapněte filtraci na spínacích hodinách na běžnou filtrační dobu a stejně tak jednotku nastavte na běžný výkon, který používáte k dezinfekci vody v sezóně.

Automatická jednotka na slanou vodu

Proveďte kompletaci jednotky pro automatickou úpravu bazénové vody a to včetně příslušných sond. Dále zkontrolujte že veškeré barely s tekutou chemií jsou dostatečně naplněné a přípojené do systému. Pokud používáte automatickou jednotku pro úpravu sole, zkontrolujte, zda je cela zpětně namontovaná a připojená. 

Nyní stačí jednotku zapnout a počkat až automaticky upraví parametry vody.

 

V případě, že byste potřebovali pomoct či cokoliv vysvětlit, neváhejte se na nás obrátit.

Bazénové centrum

 • Experti plně k dispozici. Pro vás.
 • 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.

Naplánujte si návštěvu

Nezávazná poptávka

 • V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
 • Nabídka do 2 pracovních dní

Poslat poptávku

Online schůzka

 • VIP péče v pohodlí vašeho domova
 • V den a čas, kdy se vám to hodí

Rezervovat termín

Věděli jste že...

Po přečtení tohoto článku již víte, jak krok po kroku odzimovat váš bazén. V případě, že byste si s něčím přece jen nebyli jistí, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám se vším poradíme.

Sdílejte článek s přáteli sdílet sdílet