Ještě jste si neobjednali bazén na tuto sezónu? U nás to díky garanci dodání do 4 týdnů ještě stihnete.
×
Menu

Sleva až 40 000 Kč na nový bazén a zastřešení! - Garance dodání do 4 týdnů

Chci vědět víc

  • sleva až 20 000 Kč na bazén
  • sleva až 20 000 Kč na zastřešení
  • platí do 30. 4. 2024

Chci vědět víc

Postup zazimování bazénu

Kdy bazén zazimovat?

K zazimování bazénu je vhodné přistoupit včas a svědomitě.

Častou chybou při zazimování bazénu je, že to lidé provádí příliš brzy. A to často ihned po tom, co se přestanou koupat. Důvodem je snaha ušetřit peníze za filtraci, často slýchávám názor „proč to má běžet, když už se v tom nikdo nekoupe“. Důvod je ten, že voda má v této době klidně ještě 15 – 20°C a to je hodně. Pokud odpojíte filtraci a voda se stane nehybnou a není dezinfikována, začnou se v ní množit řasy a jiné organizmy a v tomto Vám nepomůže ani nadávkování zazimovacího roztoku.

Po ukončení koupací sezóny je tedy vhodnější dále vodu filtrovat a čistit. Již můžete lehce ubrat na filtračním čase a snížit množství bazénové chemie, neboť v bazénu se již nikdo nekoupe a voda je chladnější.

Na druhou stranu případný mráz vám může u nezazimovaného bazénu poškodit rozvody vody atd. Nejnáchylnější k tomuto jsou tepelná čerpadla a solární panely, kdy v nich jsou slabší rozvody, které snáze zamrznou.

Ideální doba zazimování je těsně před příchodem prvních mrazů, kdy teplota vody je povětšinou mezi 5-10 °C kdy platí čím méně, tím lépe.

Vyčistěte bazén

Jako první krok při zazimování bazénu je vhodné bazén vyčistit. A to stejně jak jste zvyklí v sezóně před koupáním. Tedy upravit pH, bazén vyluxovat, propláchnout filtraci a přidat dezinfekci vody. Po tomto nechte vodu ještě alespoň 12 hodin filtrovat, aby se vše dobře promíchalo.

Snižte hladinu vody v bazénu

Důvod proč se snižuje hladina vody v bazénu je, aby bylo možné odvodnit skimmer, zpětné trysky, rozvody, protiproudy a ostatní vybavení bazénu. Pokud by v nich zmrzla voda, led by je porušil. Proto je nutné, abyste hladinu vody v bazénu snížili až pod nejnižší armaturu v bazénu (nejčastěji to jsou světla, nebo protiproud). A to raději s rezervou 10 cm, protože hladina se díky sněhu a dešti bude opět zvedat. Je tedy vhodné úroveň hladiny přes zimu pravidelně kontrolovat.

Odpouštění bazénu kalovým čerpadlem

Odpouštění hladiny vody v bazénu pomocí kalového čerpadla.

Pokud se při odpuštění bazénu objevila tmavá linka nečistot v úrovní původní hladiny, je dobré jí očistit. Na toto jsou na trhu přípravky, které se pouze nanesou houbičkou na stěnu bazénu a po chvilce působení se setřou čistým hadrem. Práce s těmito přípravky je velmi jednoduchá.

Pokud je váš bazén vybaven závěsnými schůdky je vhodné tyto schůdky demontovat a uklidit je na suché místo.

Po odpuštění vody odpojte přívod elektřiny do technologie. Toto můžete provést na hlavním jištění přívodu elektřiny pro bazén.

Vysušte rozvody

Pokud máte vyspádované veškeré rozvody do nejnižšího místa, máte nyní práci velmi snadnou. V nejnižším bodě systému pouze otevřete vypouštěcí ventil a vypusťte veškerou vodu z filtračního, protiproudového a případně například z masážního, či topného okruhu, pokud jím je váš bazén vybaven. Je vhodné následně systém nechat otevřený, aby celou zimu mohl vysychat.

Pokud systém vyspádovaný nemáte, například filtrace je nad úrovní hladiny apod. je potřeba vodu z rozvodů vysát. K tomu se hodí vysavač na vodu, který možná již doma máte. Vysátí vody je důležité provést velmi důsledně a to raději ze všech míst, kde se k rozvodům dostanete. Tedy jak ze strany skimmeru a trysek, tak ze strany filtrace a ostatní technologie.

Pokud jsou veškeré rozvody vysušeny, nezapomeňte také na nádobu pískové filtrace, veškeré motory, tepelná čerpadla a ostatní prvky. Tyto prvky na sobě mají vypouštěcí šrouby ve spodní části. Všechny kvalitní výrobci konstruují své výrobky na to, aby z nich voda sama vytekla. Na to však nespoléhejte a raději je pomocí vodního vysavače, nebo vzduchového kompresoru dosušte sami. Při použití kompresoru hlídejte maximální pracovní tlak 1 – 1,5 baru, abyste si bazénovou technologii neporušili.

Zazimování bazénu - vysátí rozvodů

Vysát rozvody lze jednoduše vodním vysavačem

Vysávání skimmeru

Zapomenout nesmíme ani na skimmer, všechna voda z technologie musí být důkladně vyfoukána či vysáta.

Vysávání šachty

Ani v šachtě samotné nesmí zůstat žádná voda.

Pokud je technologie bazénu instalována v technologické šachtě, je vhodnější motory a elektronické řízení (slané vody a jiné) umístit do suchého místa chráněného před mrazem. Tímto krokem prodloužíte jejich životnost. Do tohoto místa přeneste také bazénový vysavač, solární plachtu a vše ostatní co používáte pro čištění a údržbu bazénu.

 

Ošetřete bazénovou vodu

Nyní, když je voda v bazénu odpuštěná a rozvody a technologie vysušeny a uloženy, je nutné ošetřit bazénovou vodu. To provedete přidáním přípravku pro zazimování bazénu.

Kyblíková metoda - dávkování zazimovacího prostoru

Zazimovací prostředek dávkujeme kyblíkovou metodou (nejprve ho rozmícháme v kyblíku) až poté přidáme do bazénu.

Zazimování bazénu

Zazimování bazénu

Rozlévání zazimovacího prostředku

Rozlévání zazimovacího prostředku podél krajů bazénu.

Je vhodné řídit se dávkováním uvedeným na konkrétním výrobku. Nutné množství je u většiny výrobků závislé na tvrdosti vody a je vhodné s tímto uvažovat. Není vhodné zbytečně zvyšovat dávkování zazimovacího prostředku do vody, protože jinak můžete mít na jaře problémy s pěnivostí vody v bazénu. Následně je vhodné vodu v bazénu trochu zamíchat například kartáčem na teleskopické tyči, který používáte přes sezónu k čištění vody.

Do bazénu je vhodnější přidat zimní dilatační plováky, které bazén chrání proti síle rozpínajícího se ledu. Prodávají se v délce nejčastěji 0,5 m a je možné je jednoduše spojovat do sebe. Je vhodné umístit je na osu bazénu.

Instalace dilatačního plováku

Instalace dilatačního plováku do bazénu Malorka.

Zazimovaný bazén

Natažené dilatační plováky v ose bazénu.

Co zkontrolovat raději ještě jednou

Velmi důležité je, aby nikde v rozvodech, nádobě pískové filtrace, jakémkoliv čerpadle nezůstala voda. Ta by v zimě zmrzla a systém by vám poničila. Projděte tedy raději ještě jednou, jestli jste povolili veškeré vypouštěcí šrouby, zda nezůstala někde v rozvodech voda např. v nějakém nevyspádovaném místě trubek apod. Tato dodatečná podrobná kontrola se vám jistě vyplatí a na jaře vás nebude čekat žádné nepříjemné překvapení.

 Přes zimu

Pravidelně kontrolujte výšku vodní hladiny a případně jí odpouštějte na cca 10 cm pod nejnižší rozvod vody. Pravidelně kontrolujte technologickou šachtu, pokud jí máte, zda do ní nevnikla voda, či zde nezkondezovala. Pokud do bazénu napadá listí, je vhodné ho vybrat síťkou.

A to hlavní, na jaře nezapomeňte bazén včas zprovoznit, protože pokud teplota vody v bazénu bude stoupat, začne se i přesto, že jste na podzim aplikovali zazimovací roztok voda opět kazit. Nečekejte tedy až teplota dovolí koupání, ale bazén zprovozněte ihned, jakmile nebudou hrozit mrazy.

 

Bazénové centrum

  • Experti plně k dispozici. Pro vás.
  • 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.

Naplánujte si návštěvu

Nezávazná poptávka

  • V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
  • Nabídka do 2 pracovních dní

Poslat poptávku

Online schůzka

  • VIP péče v pohodlí vašeho domova
  • V den a čas, kdy se vám to hodí

Rezervovat termín





Věděli jste že...

Po přečtení tohoto článku již víte, jak  krok po kroku zazimovat váš bazén. V případě, že byste si s něčím přece jen nebyli jistí, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám se vším poradíme.

Sdílejte článek s přáteli sdílet sdílet