DODÁNÍ BAZÉNU DO 4 TÝDNŮ
×
Menu

Garance dodání bazénu do 4 týdnů

Chci vědět víc

 • Chcete se koupat ještě tuto sezónu? S námi to zvládnete.
 • Garance dodání platí na všechny bazény v naší nabídce.
 • Akce je platná do 30. 6. 2024

Chci vědět víc

Trávník vs. zapuštěný bazén: posvítili jsme si na největšího žíznivce

Čas od času posloucháme, že bazén spotřebuje “strašná kvanta vody”. Tak jsme si řekli, že se na to množství zkusíme podívat trochu empiricky. Aby byly výpočty lépe představitelné, vzali jsme si na paškál pro srovnání známého zahradního žíznivce, trávník. Ten přece máme všichni a dokážeme si představit, co péče o něj obnáší.

O trávníku se v posledních letech hovoří jako o největším spotřebiteli vody v zahradě. I když se situace pomalu mění, na českých zahradách ve velkém převládá nízko střižený trávník a ideálem většiny novostaveb je jemný, hustý koberec, do kterého v létě s gustem zaboříte bosé nohy. Samozřejmě musí být ideálně bez pampelišek a jiného kvítí, aby vás při tom nepíchly včely. Jenže ideál jak z anglického golfového klubu stojí dost vody, jinak se v létě dočkáte sem tam se zelenající žluté vypálené plochy.

Kolik vody spotřebuje trávník

Na naší modelové zahradě je travnatá plocha 400 m2. Podle specialistů na zakládání a údržbu trávníků spotřebuje během vegetačního období, tedy od jara do podzimu 25 – 40 litrů vody týdně na metr čtvereční. I když část srážek spadne přirozeně, rozhodně nepokryjí kompletní potřebu vody, aby se dostala až ke kořenům v hloubce 15 cm, která je u trávníku potřeba.  

Vezmeme-li to čistě matematicky, můžeme kalkulovat s tím, že trávník zaléváme od dubna do září, tedy 26 týdnů v roce.

 • Za týden trávník spotřebuje 10 000 litrů vody (25 mm vody x 400 m2)
 • Za období, kdy je potřeba jej zalévat, spotřebuje 260 000 litrů vody (= týdenní spotřeba 10 000 litrů x 26 týdnů)

Nesmíme zapomenout na přirozené srážky, které jsou pro naše období 450 mm (vycházíme z veřejně dostupných dat Českého hydrometeorologického ústavu), za 26 týdnů tak na naši modelovou zahradu naprší 180 000 litrů vody (450 mm x 400 m2).

Odečteme-li od potřeby trávníku (260 000 litrů vody) to, co naprší (tedy 180 000 litrů vody), dostaneme se na 80 000 litrů vody, kterou musíme do trávy dostat prostřednictvím zálivky. To je 80 m3, aby byla tráva krásně zelená a měkká.

Kolik vody spotřebuje laminátový bazén

Oproti trávě jsme postavili náš nejprodávanější laminátový bazén Malorka. Do rozměru 6 x 3 x 1,4 m se vejde 18 m3 vody. I kdybyste ho vždy na podzim vypustili a na jaře znovu napustili, trávu nedožene. Přitom ani to není nutné a většina zákazníků zapuštěný bazén kompletně vypustí jednou za několik let. Každoročně je třeba odpustit jen cca třetinu před zimou, aby se bazén mohl zazimovat a nehrozilo poničení technologií vlivem mrazu. V průběhu sezóny samozřejmě nějakou vodu vycákáte, případně se odpaří, něco se také spotřebuje při proplachování filtru (počítáme s propíráním jednou za měsíc, ale bohatě stačí tuto činnost provádět jednou za dva měsíce).

Pojďme si to rozepsat podrobně:

 • upuštění bazénu před zimou: 6 m3
 • odpar vody, vycákání při koupání, voda na proprání filtrace: 5,2 m3

Jak je vidět, i kdybyste se sebevíc snažili, takovou spotřebu jako má trávník, bazén nikdy mít nebude. Spotřeba vody za sezónu je zapuštěného laminátového bazénu 11,2 m3, tedy 7x méně než když si bazén odpustíte a budete si jen hýčkat trávník.

 

Z hlediska spotřeby vody jsou dokonce úspornější i klasické nadzemní bazény, které se označují doslova za žrouty vody. Vodu z nich totiž musíte každoročně úplně vypustit, sem tam se dokonce úplně zkazí. To se stane překvapivě snadno: stačí, aby bylo hodně teplo, voda se v bazénu ohřála víc, než čekáte a vy tomu zapomenete přizpůsobit dávkování chemie. I bez toho ale každoročně do bazénu o průměru 4 metry napustíte 15 m3 a zhruba 5,2 m3 vycákáte, properete ve filtraci nebo se odpaří. I menší kruhový nadzemní bazén tak má dvojnásobnou spotřebu vody oproti většímu zapuštěnému.

Bazénové centrum

 • Experti plně k dispozici. Pro vás.
 • 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.

Naplánujte si návštěvu

Nezávazná poptávka

 • V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
 • Nabídka do 2 pracovních dní

Poslat poptávku

Online schůzka

 • VIP péče v pohodlí vašeho domova
 • V den a čas, kdy se vám to hodí

Rezervovat termín

Sdílejte článek s přáteli sdílet sdílet