Akce: bazén se zastřešením až o 50 000 Kč levněji
×
Menu

Ušetřete na novém bazénu se zastřešením až 50 000 Kč

Chci vědět víc

  • až 30 000 Kč sleva na bazén
  • až 20 000 Kč sleva na zastřešení
  • garance dodání do 4 týdnů

Chci vědět víc

Úprava pH bazénové vody

Co je to pH a k čemu je dobré? 

Hodnota pH nám ukazuje kyselost či zásaditost vodných roztoků.

Hodnota pH se pohybuje v rozsahu 0 – 14. Pokud je hodnota pH 7, je voda zcela neutrální. Nižší pH vody znamená, že je voda kyselá. Vyšší hodnota pH zase značí zásaditost vody.

Správná hladina pH ve vodě je velmi důležitá. Optimální hladina pH bazénové vody se pohybuje v rozmezí 6,8 – 7,4.

 

Pokud je pH vody vyšší, dochází ke ztrátě dezinfekčního účinku a to má  za následek nutnost používání většího množství chemie, začínají vznikat vápenné usazeniny a voda je kalná. Koupání ve vodě s vyšším pH, než je optimální, není příjemné. V důsledku většího množství chemie v bazénu se může objevit pálení očí a nepříjemný pocit na pokožce. Navíc může dojít k poškození technického zázemí bazénu a zesvětlení barvy bazénu.

 

Pokud je hodnota pH nižší než doporučená, vzniká vázaný chlor, který nepříjemně zapáchá a dráždí pokožku. Při výrazně nižších hodnotách pH dochází k narušení povrchu bazénu a změně barvy.

 

Čím se hodnota pH měří?

Lakmusovými papírky

Nejlevnější a nejjednodušší způsob měření hladiny pH. Papírky koupíte v plastové krabičce, na které je barevná stupnice. Lakmusový papírek ponoříte do vody a poté porovnáte barvu papírku se stupnicí. Test papírky je ale nepřesný. Jedná se pouze o orientační hodnotu pH.

Tabletovým či kapkovým pH testerem

Tento tester se skládá z nádobky na vodu, vedle které je barevná stupnice s hodnotami pH. Do nádobky naberete vodu z bazénu a vložíte do ni tabletu, popřípadě nakapete roztok, který koupíte společně s testerem. Nádobku uzavřete, protřepete a necháte tabletu či roztok působit. Voda se po krátké době zbarví a vy můžete porovnat barvu bazénové vody se stupnicí na testeru. 

Fotometrické testery

Tento tester je kombinací kapkového a elektronického testeru. Skládá se z nádobky a samotného fotometrického testeru. Nádobku vyjmete z testeru, do nádobky naberete bazénovou vodu, podle návodu smícháte vodu s činidlem, to může být tableta, prášek nebo kapky, promícháte a vložíte zpět do přístroje. Tester na displeji ukáže naměřenou hodnotu pH. Tyto testery se vyznačují velkou přesností. 

Elektronické testery

V případě správného používání nejpřesnější, avšak finančně nejnáročnější způsob měření hladiny pH ve vodě. Samotné měření pH ve vodě je velice jednoduché. Stačí ponořit elektrody do vody a na přístroji se ukáže hodnota pH. Digitální testery ale vyžadují častou kalibraci, aby měřili přesně. Ke kalibraci jsou potřeba kalibrační prášky nebo roztoky, které se pořizují zvlášť. 

 

Jak a čím pH upravit

 

Pokud jste již provedli měření a pH vody není v optimální normě, je potřeba ho upravit. V případě vyšší hodnoty než 7,4, budeme pH snižovat přípravky označenými pH mínus.

Pokud jste naměřili hodnotu pH nižší než 6,8, je potřeba pH zvýšit. Zvýšení pH docílíme přípravky označené pH plus. Přesné dávkování přípravku se dozvíte na jeho obalu. Množství také závisí na tom, o kolik hodnotu pH potřebujete upravit. 

Nevíte si s čímkoliv rady, nebo potřebujete pomoci? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám s čímkoliv poradíme a vše vysvětlíme.

Zkušenosti našich zákazníků

“Největší radost mám, když tam řádi děti. A já teda řádím s nima!”
Hanušovi

“Mám rád tam jen tak ležet, poslouchat muziku, koukat na děti a relaxovat.”
p. Svetík

”Nejradši mám když je tam plno. A můžu tam blbnout s dětma.”
p. Matys

“Když si tam člověk vleze, tak zapomene na starosti. Je to fakt relax.”
p. Bicek

Bazénové centrum

  • Experti plně k dispozici. Pro vás.
  • 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.

Naplánujte si návštěvu

Nezávazná poptávka

  • V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
  • Nabídka do 2 pracovních dní

Poslat poptávku

Online schůzka

  • VIP péče v pohodlí vašeho domova
  • V den a čas, kdy se vám to hodí

Rezervovat termín

Věděli jste že...

Věděli jste, že špatná hodnota pH bazénové vody snižuje účinek dezinfekce? Udržujte správnou hladinu pH. Budete tak mít krásně čistou vodu. 

Sdílejte článek s přáteli sdílet sdílet