Prosincová otevírací doba bazénového centra
- soboty jen po předchozí domluvě pro objednané zákazníky
- od 14. 12. do 21. 12. 2024 probíhá inventura, proto neprobíhá prodej doplňkového sortimentu
- od 21. 12. 2024 do 5. 1. 2025 zavřeno
Jaký materiál je pro stavbu bazénu nejvhodnější?
Rozhodnutí, které uděláte teď, v době, kdy toho víte o zahradních bazénech nejspíš velmi málo, vás ovlivní na spoustu let. Jaké bazény do země jsou vůbec k mání, jaké existují typy materiálů a jaké má který druh výhody a nevýhody? Na vše jsme se pokusili odpovědět.
Každý člověk má jiné představy, potřeby i požadavky na to, jak by měl jeho bazén na zahradu vypadat. Nečekejte tedy univerzální návod. Vaše rozhodování totiž stoprocentně ovlivní rozpočet, doba, na kterou bazén chcete mít, také to, jak rychle ho chcete mít… Pokud máte našponovaný rozpočet, nejspíš pro vás nebude správnou volbou laminátový bazén nebo bazén z nerezu. Naopak v případě, že chcete takový zahradní bazén, který vydrží i pro vaše vnoučata, neměli byste kupovat bazén plastový nebo se pouštět do foliování bazénu.
Jaké materiály na zapuštěné bazény se teď používají
Než se pustíme do větších detailů, podívejte se, jaké materiály jsou pro stavbu bazénů nejčastěji používané. Velmi jednoduše řečeno platí přímá úměra: čím levněji bazén pořídíte, tím kratší dobu se z něj budete radovat. A to nejen ve smyslu životnosti, ale také ve smyslu údržby.
Plechový bazén je jen dočasným řešením
V provedení plech s folií se nejčastěji vyrábějí nadzemní bazény, zapuštěné plechové bazény jsou k vidění méně. Vložením do země sice bazénu prodloužíte jeho životnost, ale ta i tak bývá mezi 8 a 12 lety.
Plastový bazén jako nejlevnější z bazénů do země
Životnost plastových bazénů hodně závisí na tloušťce skeletu, čím silnější je, tím déle bazén vydrží. Kamenem úrazu bývají sváry. Polypropylenové bazény jsou totiž svařované z více dílů a sváry po letech praskají. Po 10 – 15 letech většinou povrch bazénu hrubne, materiál se začne kroutit nebo praskat. Samozřejmě existují i takové bazény, které majitelům vydržely několik desítek let, to ale bývá spíš výjimečné. Za relativně malé peníze, které za zapuštěný plastový bazén zaplatíte, si neužijete ani příliš komfortu. Není vybavený bezpečnostní hranou a schody do bazénu většinou nahrazuje nepraktický žebřík. I tak ale může být pro někoho plastový bazén první volbou. Dobrá zpráva je, že ho po čase můžete vyměnit za kvalitnější a trvanlivější laminátový. Na další podrobnosti ohledně plastových bazénů se podívejte zde.
Skořepinový bazén je poněkud matoucí
Po označením skořepinové bazény se skrývají laminátové bazény. Jde o terminus technicus, kdy kupujete skelet bazénu vyrobený na formě. Jde tedy o bazén vcelku, bez jakýchkoliv svárů, který můžete modifikovat jen v rámci mantinelů umožněných formou.
Betonový bazén s fólií
Betonové bazény s fólií, někdy také bazény ze ztraceného bednění (tvárnice typu “ztracené bednění” jsou zpevněné železem a vylité betonem) byly velmi populární před lety, dnes jsou kvůli relativně dlouhé stavební přípravě nahrazovány jinými materiály. Z hlediska trvanlivosti jde rozhodně o lepší variantu než jsou plastové bazény, na druhou stranu je kvalita přímo úměrná kvalitě fólie na bazén a pečlivosti práce. Pokud o něm uvažujete, vybírejte důkladně stavební firmu a nešetřete na fólii. Pak je šance, že vám fólie na bazénu vydrží i 15 – 20 let, pak ji ale budete muset vyměnit. To je velká výhoda oproti plastovým bazénům, které zrenovovat nedokážete. Více se betonovým bazénům s fólií věnujeme tady.
Laminátový bazén (můžete ho znát i jako sklolaminátový bazén)
Zapuštěné laminátové bazény mají ze všech možností nejlepší poměr ceny a kvality. I to je důvod, proč jsme se na ně před lety zaměřili a přestali vyrábět zahradní bazény z jiných materiálů. Laminát je totiž úžasně odolný, zároveň ale lehký, navíc s dlouhou životností. Koneckonců i proto se používá při výrobě závodních aut nebo v letectví. Ze všech předchozích variant je nejjednodušší na instalaci i na pozdější údržbu. Od nás z výroby vám ho totiž dodáme už obalený izolací, takže ho jen vložíte do vyhloubené jámy na připravenou základovou desku a obsypete betonovou směsí. Je jen o chlup dražší než plastový bazén a přitom je jeho životnost zhruba 40 let. Detailněji jsme se na laminátové bazény zaměřili zde.
U nás v Bazénech Relax pracujeme s laminátem potaženým gelovou vrstvou s 3D efektem. Na pohled vypadá luxusně a gel je další vrstvou, která chrání bazén před poškrábáním. Zároveň je ale povrch díky gelu opravitelný. Pokud by snad nastala situace, že budete potřebovat laminátový bazén od nás opravit, jde to jednoduše a většinou tak, že místo opravy ani nepoznáte.
Všechny laminátové bazény mají ochrannou gelovou vrstvu na povrchu, ale kvalita tohoto finiše se výrobce od výrobce liší. Na druhou stranu existují i keramické bazény. Nepředstavujte si ale porcelánový bazén. Jde o laminátové bazény s keramickou příměsí přidávanou do jádra bazénového skeletu. Keramika na povrchu by byla příliš křehká. Cena za tyto bazény je o ale výrazně vyšší než našich.
Nerezový bazén
Bazén z nerezové oceli je mezi zapuštěnými bazény naprostou špičkou, což se ale odráží i na ceně. Nerezové bazény mají skvělé hygienické vlastnosti i odolnost vůči oděru, na druhou stranu jsou relativně náročné na stavební přípravu, která trvá déle a je potřeba přesně dodržet stavební postup. Nevýhodu ve vysoké ceně i náročnosti přípravy sice vyváží dlouhověkost, bazény z nerezu jsou v podstatě nesmrtelné, pro většinu běžných zákazníků je ale cena natolik vysoká, že se tento druh bazénů objevuje spíš v hotelích a na veřejných koupalištích.
Kamenný bazén
Kamenné bazény jsou vlastně přírodními koupacími jezírky, která vznikají až na vaší zahradě. Pro jejich výrobu je potřeba vyhloubit jámu, vyložit ji kvalitní fólií a tu potom obložit zvolenými kameny. Stavba je časově náročná, důležité je sáhnout po velmi kvalitní bazénové fólii a vhodných kamenech. Tento typ bazénů vypadá velmi pěkně, nicméně z hlediska funkčnosti, čištění a opravitelnosti je nelze příliš doporučit.
Bazén z kontejneru
Kontejnerové bazény se mohou zdát jako skvělá a udržitelná volba. Recyklované materiály jsou na vzestupu a z lodních kontejnerů se v posledních letech staví kde co od domů až po bazény. Náklady na pořízení samotného ocelového kontejneru se většinou pohybují v částkách několika desítek tisíc korun, připravte se ale na to, že pokud byste si chtěli vyrobit takový bazén svépomocí, budete muset přidat další až stovky tisíc na ochranu před korozí, izolaci, kvalitní bazénovou fólii… Kontejnerový bazén je navíc úzký (kontejner měří na šířku jen 2,5 m), takže neumožní komfortní plavání.
Podle čeho vybírat bazén na zahradu
Cena by nikdy neměla být hlavním rozhodovacím faktorem. Nezřídka je totiž nízká cena bazénu vyvážena vysokými náklady na stavební přípravu, případně krátkou životností bazénu. Ve finále vás pořízení bazénu může vyjít ještě dráž, než kdybyste rovnou vybrali o trochu dražší bazén. Toto jsou faktory, které byste při výběru bazénu měli vzít v úvahu:
1. Pořizovací cena zapuštěného bazénu
Z hlediska pořízení je nejlevnějším řešení (nebudeme-li vůbec brát v úvahu kvalitní nadzemní bazény) plechový bazén s fólií, o dost dražší jsou plastové bazény do země, betonové s fólií (kde se ale cena odvíjí od toho, jak kvalitní bazénová fólie na betonový povrch přijde), následují laminátové zapuštěné bazény a nerezové.
2. Vzhled, tvar bazénu a možnost úprav na míru
Bazén se vám musí v první řadě líbit. Pro někoho je atraktivní nerez, jiný miluje 3D efekt žuly, který dokáží nabídnout laminátové bazény, další touží po dlaždičkovém vzoru. Asi nejméně luxusně působí jednobarevný světle modrý plast.
Vždy je lepší volit takový tvar bazénu, který vám nebude přidělávat zbytečně práci s čištěním. Z tohoto hlediska jsou ideální hranaté bazény s kulatými rohy nebo oválné, v případě laminátových i hranaté s ostrými rohy, protože laminát se snadno čistí i v hůř přístupných místech.
3. Možnost zastřešení bazénu
Některé bazény jdou zastřešit lépe, jiné hůř. Nejvíc práce se zastřešením dají kulaté nebo atypické bazény. Naopak ty, co mají kompaktní tvar, ideálně obdélník, případně ovál, zastřešíte relativně snadno a výrazně levněji než jiné typy bazénů. Dobrou zprávou je, že bazény se dají zastřešit i dodatečně, po letech používání. Jen je dobré s tím počítat dopředu a udělat drobnou stavební přípravu na zastřešení. Když na to ale přijde, můžete za námi přijít i po letech (ať už máte bazén od nás nebo ne) a my vám zastřešení rádi vyřešíme.
4. Náročnost stavby bazénu
Málokoho to napadne, ale čím levnější bazén, tím dražší a pomalejší bývají stavební práce. Hledejte takový bazén, který už od výrobce dorazí zaizolovaný (nebudete muset přidávat při stavbě další izolační vrstvu a bazénu bude stačit menší výkop na usazení). Plastové bazény potřebují z tohoto pohledu největší výkop, spotřebují nejvíc stavebního materiálu a budou vás stát víc úsilí i peněz. Betonové bazény s fólií se prodraží právě kvůli ceně bazénové folie (ty opravdu kvalitní mohou stát i několik tisíc za metr). Z hlediska ceny za stavbu bazénu jsou nejvýhodnější laminátové bazény. Ty naše dodáváme s izolační vrstvou již z výroby, výkop potřebují jen o 20 cm větší než je skelet samotný, pod bazénem je úplně dostačující 10 cm základová deska a po usazení ho stačí obsypat zvlhlou betonovou směsí.
5. Životnost a náklady na výměnu bazénu
Toto je věc, kterou teď nejspíš řešit nechcete, ale patří k životu. Každý bazén, v závislosti na kvalitě materiálu, provedení stavby, četnosti užívání, péči, povětrnostních podmínkách…, bude nejspíš potřebovat větší či menší opravy nebo dokonce výměnu.
Fólie má životnost 8 – 12 let, plastový bazén vydrží 10 – 15 let, laminátový bazén vás bude těšit až 40 let, nerezový bazén má životnost neomezenou.
Když se na to podíváte čistě matematicky, za 25 let můžete mít:
- Stále tentýž laminátový bazén (nebo nerezový)
- Druhý plastový bazén do země
- Druhou výměnu bazénové fólie u betonového bazénu
- Třetí plechový bazén s fólií
6. Opravitelnost bazénu
U bazénů platí, že čím složitější konstrukce a čím více spojů, tím větší riziko je, že se bazén brzy protrhne nebo praskne a bude potřebovat opravit. Fóliové bazény nebo plastové bazény se svařují. U prvních se k sobě svařuje fólie, plastové bazény jsou svařené polypropylenové desky. Jediným typem bazénů bez svárů jsou laminátové. Je to jeden kus vznikající v dílně na formě, navíc vyztužený speciální skelnou rohoží, která ještě zvyšuje pevnost.
Opravit je možné každý bazén. U fóliových bazénů, plastových i nerezových, jsou záplaty vždy vidět. U plastových a nerezových je nutné poškozené místo vyříznout a zavařit tam záplatu, která je hodně viditelná. U foliových bazénů záleží na závažnosti závady, kvalitní fólie je možné zacelit záplatou, která se navaří na ně.
Laminátové bazény s gelovým povrchem jdou opravit tak, že to téměř nepoznáte. Už jsme opravovali i velká “poranění” bazénů, např. když při přemisťování jeřábem spadl obrovský dekorační kámen do bazénu. Porušené místo jen vyřízneme, zalaminujeme a překryjeme novou vrstvou gelu. Tu rozleštíme tak, že místo opravy téměř nerozeznáte od původního laminátu.
7. Údržba bazénu
Čím hladší povrch bazén má, tím méně se zanáší a snáz udržuje. To je jednoduchá rovnice, jejímž vítězem jsou nerezové bazény. Stejně dobře se čistí i laminátové bazény, přidaná gelová vrstva čištění ještě usnadňuje. Do průměru lze zařadit plastové bazény, které se skvěle čistí, dokud září novotou, postupně ale povrch hrubne a čistí se stále hůř. Na chvostu pak stojí fóliové bazény, jejichž čištění vám zabere spoustu času, protože an fólii se velmi snadno uchytí řasy.
Nemá cenu pořizovat bazén, ve kterém se kvůli zelené vodě nebudete koupat
8. Možnost volby mezi slanou a sladkou vodou
Slaná voda v bazénu je stále oblíbenější. Čištění elektrolýzou soli je nejzdravější a nejjednodušší řešení, spousta lidí si uvědomuje, že slaná voda v bazénu má stejné účinky na tělo jako slaná voda v moři. Jenže ne každý materiál je pro slanou vodu vhodný. Její působení nevydrží kovové schůdky do bazénu, plechová konstrukce a dokonce ani levnější nerezové bazény. Oproti tomu laminátové bazény s gelovou vrstvou odolají působení soli v top stavu, protože na nich jednoduše nemá co zrezivět.
9. Odolnost bazénu
Děti a hračky ve vodě, zvířecí miláčkové… Většina lidí prostě žije a nechce řešit, jestli pes nebo kočka bazén nepoškrábe, až se k němu půjde napít, zda se nepoškodí při divočejších hrách ve vodě nebo když na hranu spadne hrneček s kávou. Z tohoto hlediska můžeme bazény seřadit stejně jako podle ceny. Nejméně odolné jsou fóliové, nejvíc laminátové s ochrannou gelovou vrstvou a laminátové.
10. Možnost prodeje nepoužívaného bazénu
Stát se může cokoliv. Zjistíte, že bazén nechcete, změní se poměry ve vaší rodině, děti vyrostou a budete chtít vyměnit menší bazén za větší… Nerezový nebo laminátový bazén můžete v takových chvílích šetrně vyndat ze země a prodat dál. Plastové bazény ztrácejí po letech pevnost a odolnost, většinou je nutné je nařezat a ze země doslova vytrhat. No a fóliové nebo zděné bazény samozřejmě ze země nevyndáte.
Zkušenosti našich zákazníků
“Největší radost mám, když tam řádi děti. A já teda řádím s nima!”
manželé Hanušovi
“Mám rád tam jen tak ležet, poslouchat muziku, koukat na děti a relaxovat.”
Pavel Světík
”Nejradši mám když je tam plno. A můžu tam blbnout s dětma.”
Radek Matys
“Když si tam člověk vleze, tak zapomene na starosti. Je to fakt relax.”
Roman Bicek
Bazénové centrum
- Experti plně k dispozici. Pro vás.
- 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.
Nezávazná poptávka
- V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
- Nabídka do 2 pracovních dní
Věděli jste že...
Pokud chcete investovat do bazénu, který vám vydrží i 40 až 50 let, je pro vás laminátový bazén ta správná volba. Nákladnějších materiálem je pak nerez. Kompromisem může být betonový bazén s kvalitní fólií, která lze případně bez velkých stavebních zásahů vyměnit.