Ještě jste si neobjednali bazén na tuto sezónu? U nás to díky garanci dodání do 4 týdnů ještě stihnete.
×
Menu

Sleva až 40 000 Kč na nový bazén a zastřešení! - Garance dodání do 4 týdnů

Chci vědět víc

  • sleva až 20 000 Kč na bazén
  • sleva až 20 000 Kč na zastřešení
  • platí do 30. 4. 2024

Chci vědět víc

Jaký je ideální tvar bazénu?

V odpovědi na tuto otázku se promítá osobní vkus každého jednotlivce, praktická zkušenost lidí z vašeho nejbližšího okolí i řada domněnek a možná i mýtů. Pojďme se na celou věc podívat pragmaticky, servírujeme vám zkušenosti sbírané několik dekád. 

Jaký tvar zapuštěného bazénu zvolit?

Za více než tři desetiletí, co vyrábíme a prodáváme bazény, jsme vyzkoušeli ledacos: vyráběli jsme kruhové bazény, ledvinové, oválné, obdélníkové i atypické. Celé roky se v našich bazénech samozřejmě koupeme, poctivě sbíráme zpětnou vazbu od našich zákazníků a hledáme pomyslný bazénový svatý grál. Po těch letech jsme zjistili, že některé tvary bazénů prostě nefungují podle našich představ: nesplňují naše vysoké nároky na ergonomii, případně se víc zanášejí a hůř čistí… Zkušenostmi jsme zjistili výhody i nevýhody jednotlivých tvarů bazénů, které pro vás shrnujeme níže a věříme, že vám tím ušetříme spoustu času a výběr bazénu vám tím usnadníme.

Kruhové bazény

V posledních letech bývají kruhové především nadzemní bazény, zapuštěné už méně. Sice vypadají na první pohled pěkně, ale jde nejspíš o nejhorší možnou variantu bazénu. I přes relativně velký objem vody totiž nenabídnou žádný komfort při plavání, a přitom strávíte spoustu času jejich čištěním.

Pokud se rozhodnete kruhový bazén zastřešit, narazíte na docela zásadní problém: většina bazénových zastřešení má obdélníkový tvar, proto budete muset sáhnout po bazénovém zastřešení ve tvaru kopule (to je o 50 – 90 % dražší než kdybyste zastřešovali obdélníkový bazén) nebo zastřešit úplně zbytečně mnohem větší prostor. 

Atypické bazény, např. typu ledvina

Atypické bazény mohou být nejrůznějších tvarů, jednu dobu byly velmi oblíbené bazény “ledvina”. I zde narazíte na stejný problém jako u kruhových bazénů, a to je vysoká cena zastřešení. Pokud vůbec bude možné bazén zastřešit, bude muset být celé zastřešení enormně široké, podle nejširší části bazénu. Za zastřešení bazénu tak zaplatíte víc, než by bylo nutné.

Atypické bazény jsou také náročnější (a dražší) na rozmístění zpětných trysek a skimmerů, aby voda správně proudila. Pokud se to z jakéhokoliv důvodu nepovede, zůstanou v bazénu místa, kde se voda nebude hýbat a bude se víc kazit.

Oválné bazény

Oproti předchozím dvěma tvarům je oválný bazén rozhodně lepší volbou. Uprostřed bazénu získáte maximální rozměr, kde si při dostatečné délce i zaplavete, kulaté kratší strany půjdou dobře čistit a voda může v prostoru také dobře proudit, takže se tolik nekazí.

Oválný bazén, u nás je to např. bazén Kuba dokážete snadno zastřešit, ale jelikož se zastřešení vyrábí v obdélníkovém tvaru, vznikne v rozích nevyužitý prostor. Kvůli tomu jsou i oválné zapuštěné bazény dnes již spíš na ústupu a více se prosazují obdélníkové bazény.

Obdélníkové bazény s ostrými rohy

Obdélníkové bazény do země začínají být z hlediska ergonomie zajímavější, u nás do této kategorie patří tři modely: Korfu, Kréta a Borneo. Stejně jako oválný bazén poskytne obdélníkový dobrý poměr délek stran na to, abyste si pohodlně zaplavali. Z tohoto hlediska je vždy lepší, když zvolíte užší a delší bazén. Šířku bazénu zvolte minimálně 2,5 m, abyste rukama při plavání “neškrtali” o stěny bazénu, délku už si pak vyberete podle subjektivních preferencí, prostorových a finančních možností.

Lehkou nevýhodou ostrých rohů je horší proudění a čištění vody, v rozích se pak víc usazují nečistoty a jejich odstraňováním strávíte víc času. Na druhou stranu se tato nedokonalost dá eliminovat dobře navrženou filtrací do bazénu

Zapuštěné obdélníkové bazény s ostrými rohy mají ale jednu neoddiskutovatelnou výhodu, a tou je snadné a levné zastřešení. Standardizovaná zastřešení totiž rozměry bazénu přesně kopírují, takže nebudete připlácet za zvětšení šířky nebo délky zastřešení.

Obdélníkový bazén se zakulacenými rohy

Asi tušíte, že jsme se dostali k ideálnímu tvaru bazénu. Obdélníkový bazén se zakulacenými rohy je nejpraktičtější, kombinuje totiž výhody ostatních tvarů a neklade zbytečné nároky na finance a péči navíc. Z naší nabídky mají oblé rohy bazény Korsika, Malorka, Havai.

U oválných bazénů se inspiruje zakulacenými rohy, voda v něm lépe proudí a vy máte méně práce s údržbou. Z klasických ostrohranných obdélníkových bazénů si bere možnost snadného a finančně nejdostupnějšího zastřešení. 

Obdélníkový bazén s kulatými rohy kombinuje maximum prostoru pro koupání s nízkými nároky na čas strávený čištěním a zároveň nabízí možnost cenově přijatelného zastřešení. Z hlediska všech pro a proti se tato varianta ukazuje jako ideální.

 

Bazénové centrum

  • Experti plně k dispozici. Pro vás.
  • 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.

Naplánujte si návštěvu

Nezávazná poptávka

  • V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
  • Nabídka do 2 pracovních dní

Poslat poptávku

Online schůzka

  • VIP péče v pohodlí vašeho domova
  • V den a čas, kdy se vám to hodí

Rezervovat termín

Věděli jste že...

Věděli jste, že obdélníkové bazény s ostrými rohy se špatně čistí, a naopak oválné bazény se špatně zastřešují? Proto je nejpraktičtějším tvarem bazénu obdélník se zakulaceným rohy.

Sdílejte článek s přáteli sdílet sdílet


Další podobné články