Menu

Akční nabídka na bazény a zastřešení

Chci vědět víc

 • sleva až 20 000 Kč na skeletu bazénu
 • 10 % sleva na zastřešení a další bonusy zdarma
 • akce platí do 30. 9. 2023

Chci vědět víc

Spočítali jsme náklady na provoz venkovního bazénu: na kolik vás vyjde chemie či ohřev vody?

Dopouštění a výměna vody, chemické přípravky, provoz filtrace nebo vytápění – celý rok 2021 jsme důsledně zapisovali a počítali náklady na provoz nejprodávanějšího bazénu 6 × 3 × 1,4 metru. Výsledek? Provoz bazénu pro celou rodinu vás (při cenách v lednu 2022) vyjde maximálně na 65 Kč za jeden koupací den. Jen pro srovnání, rodinné vstupné do veřejného bazénu na severu Čech stojí 560 Kč na dvě hodiny. V Praze je to klidně trojnásobek.

Experiment se zapisováním veškerých nákladů jsme prováděli během roku 2021 na našem nejprodávanějším bazénu Malorka. Používali jsme při tom kvalitní bazénovou chemii a nijak se neomezovali ve vyhřívání vody. Spořivější rodiny mohou náklady srazit až k 50 Kč za koupací den – například tím, že bazénovou chemii nakoupí ve slevách nebo k dopouštění vody využijí dešťovku.

Bazénová chemie

Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, budete potřebovat stabilizátor tvrdosti, kterým vodu změkčíte. Stabilizátor vyjde na 250 Kč a využijete ho obvykle jednou ročně – vždy na začátku koupací sezóny, kdy bazén napustíte. V některých případech dokonce stabilizátor není potřeba vůbec a ve výjimečných případech naopak častěji, pokud například čerpáte velmi tvrdou vodu ze studny.

Další položkou je přípravek na stabilizaci pH vody, nejčastěji pH mínus. V prvních letech bývá jeho potřeba vyšší, náš bazén si v prvním roce vzal 3 kg, později dojde ke stabilizaci a potřeba se citelně sníží. První rok proto počítejte zhruba s 380 Kč, další roky už bude částka téměř zanedbatelná.

Čím dál více zákazníků si objednává bazény se slanou vodou, takže potřebují sůl – na první zasolení 75–100 kg, což vyjde na 1 227–1 636 korun. Následně pak každou sezónu doplníte přibližně 25–50 kg, tedy 409–818 Kč. Ačkoliv se sůl odparem neztrácí, část soli ztratíte propíráním filtrace, vycákáním při koupání a odpuštěním vody před zimou.

Potřeba dalších přípravků záleží například na počasí nebo na tom, zda máte bazén zastřešený. Platí, že

 • pokud se ve vodě objeví řasy, potřebujete algicidní přípravek (344 Kč),
 • u bazénu se sladkou vodou využijete stabilizátor chlóru (194 Kč),
 • zakalené vody se zbavíte pomocí vločkovací kartuše (117 Kč)
 • a před zimou do vody dáte zazimovací roztok (200 Kč).

V součtu nás u sledovaného bazénu stála chemie necelých 2 066 Kč za rok.

Výměna vody v bazénu

Většina zákazníků na zimu vypustí třetinu bazénu. Tím ochrání rozvody a technologie před zamrznutím, výměnu vody navíc doporučujeme i z hygienického hlediska. Následné dopuštění vyjde u bazénu 6 × 3 m přibližně na 600 Kč. Pokud byste nechtěli tolik vody vypouštět, existují možnosti, jak nechávat bazén i přes zimu napuštěný. V našem showroomu v Roudnici nad Labem vám je rádi představíme detailněji.

 Během koupací sezóny se pak voda odpařuje, něco vycákáte a něco byste měli z hygienických důvodů sami vypouštět, abyste tzv. proprali filtr. Každý měsíc takto vyměníte zhruba 1 000 litrů vody.

V případě našeho vzorového bazénu stálo napuštění před sezónou zmíněných 600 Kč a následné doplňování vody, která se vycákala nebo proprala, 100 Kč měsíčně. I za předpokladu nejdelší možné koupací sezóny od dubna do října vás tak voda vyjde maximálně na 1 300 Kč za rok.

Náklady na elektřinu

Abyste měli v bazéně čistou vodu, potřebujete pískovou filtraci, v našem případě s příkonem 550 W. Do slaných bazénů si pak dáte i solničku na elektrolýzu soli s příkonem 85 W. Při sedmihodinovém provozu denně a ceně necelých 6 Kč za kWh elektřina vyšla u sledovaného bazénu na 787 Kč měsíčně.

Nejdražší položkou je pak vytápění bazénu tepelným čerpadlem v chladnějším počasí. Náš experimentální bazén byl v provozu od začátku dubna až do poloviny října. Čerpadlo vyhřívalo vodu od začátku dubna do začátku června a následně od konce srpna do poloviny října. V létě to nebylo potřeba, protože bazén je zastřešený a voda byla teplá i bez ohřevu. Celkově si čerpadlo na elektřině vzalo 3 900 Kč.

Za elektřinu v nevytápěném bazénu tak během tříměsíční koupací sezóny dáte asi 2 300 Kč. Pokud si sezónu prodloužíte až na 6,5 měsíce včetně vytápění čerpadlem, vyjde vás to na necelých 9 000 Kč.

Jak náklady na provoz bazénu snížíte

Jste-li spořivý typ a chcete náklady na provoz bazénu osekat na minimum, pak

 • bazénovou chemii kupujte s předstihem mimo sezónu, kdy ji seženete ve slevách až 30 %,
 • chytejte dešťovou vodu pro doplnění bazénu – ušetříte na vodném a stočném, dešťovka je navíc měkká, takže pak nepotřebujete stabilizátor tvrdosti,
 • podívejte se na smlouvu s dodavatelem elektřiny, zda byste nemohli vzhledem ke spotřebě přejít na výhodnější tarif,
 • nebo zvažte střešní solární panely, které mají přes léto nejvyšší výkon a provoz čerpadla tak budete mít prakticky zadarmo.

Verdikt a srovnání s veřejnými bazény

Z našeho experimentu vyplývá, že provoz bazénu stojí 49–65 Kč za koupací den. Většinu domácností, které se budou koupat od poloviny června do poloviny září, tak vyjde roční provoz bazénu na 4 500–6 000 Kč. Při prodloužení koupací sezóny a využití tepelného čerpadla se částka kvůli elektřině zvyšuje, maximem je nicméně 12 500 Kč při půlročním provozu. Při využití fotovoltaiky bude částka výrazně nižší.

Rodinné vstupné do krytého bazénu či aquaparku vás v levnějších regionech (například u nás v Roudnici nad Labem) vyjde na 560 Kč za dvě hodiny, v nejdražších, například v Praze, na téměř 2 000 Kč za tři hodiny. A to nepočítáme náklady na cestu, stres spojený s vypravováním nebo to, že se koupete hlava na hlavě se stovkami cizích lidí. Ten klid a pohodu vlastního bazénu si za peníze nikde nekoupíte. 

Bazénové centrum

 • Experti plně k dispozici. Pro vás.
 • 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.

Naplánujte si návštěvu

Nezávazná poptávka

 • V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
 • Nabídka do 2 pracovních dní

Poslat poptávku

Online schůzka

 • VIP péče v pohodlí vašeho domova
 • V den a čas, kdy se vám to hodí

Rezervovat termín

Sdílejte článek s přáteli sdílet sdílet


Další podobné články